Obiekt powstał w miejscu o nietypowej przeszłości. Historia sięga 1800r. kiedy to gdańska rodzina Uphagenów postanowiła przenieść się na przedmieścia i wybudować letnią rezydencję na Dolnym Mieście
Ród Uphagenów mieszkał w dwukondygnacyjnym dworku aż do roku 1852, następnie wdowa po Johanie Erneście Uphagenie, Maria Wilhelmina Uphagen, sprzedała budynek kupcowi drzewnemu J. G. Kuhnowi z przeznaczeniem na szpital. Opiekę nad chorymi sprawowały siostry boromeuszki z Trewiru. Wraz z rosnącymi potrzebami szpital stopniowo rozbudowywano o kolejne części, łącznie rozbudowy dokonywano trzykrotnie.
Siostry boromeuszki zainicjowały budowę kaplicy, 26 sierpnia 1857 r. uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę kaplicy. Świątynia została zaprojektowana przez Juliusza Augusta Lichta, budowę ukończono w roku 1860 r.
W ogrodzie powstała grota, na wzór groty z Lourdes, otoczona fontanną z wodospadem. Figura Matki Bożej jako kopia Maryi z Massabielle z 1858 r. symbolizowała niepokalane poczęcie. Po wojnie, grota wraz z figurką stała się tłem do zdjęć dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej, tradycja ta wpisała się w zwyczaj dzielnicy i po dziś dzień jest kontynuowana. Kapliczka została odnowiona, wyeksponowana i zdobi dzieciniec kwartału zabudowań Dworu Uphagena.
Zapisz się i zgarnij 10% zniżki!